Menu Zavřeno

Abu Dhabi

Je hlavním městem UAE – Spojených Arabských Emirátů. Tento Emirát leží na jihozápadním pobřeží Perského zálivu a se svou rozlohou 87 km je největším a také nejbohatším emirátem. Je jedním ze zakladatelů Spojených Arabských Emirátů v roce 1971. Na jeho území byla v roce 1958 objevena první ropa a od té doby je zde ropný průmysl hlavním průmyslovým odvětvím. Vládne zde šejk Zayed, který je sučasně i prezidentem SAE. Abu Dhabi je hlavním městem emirátu a i hlavním městem celé federace se sídlem federální vlády. Město tvoří novostavby mrakodrapů a moderních budov, protkaných zelenými zahradami a fontánami, ale i spoustou mešit. Převážná část emirátu je poušť.


Hlavní ulicí je Cornische, která je dlouhá asi 8 km a vede podél pobřeží. Je lemována zelení , která je zde výrazem blahobytu. Dominantou této ulice je hotel Hilton, který je vysoký 156 metrů a je z něj překrásný výhled na celé město.
Cílem turistů se stal palác Al- Husn, postavený v roce 1973, ale od té doby prošel několika přestavbami. V současné době má čistě bílou barvu a proto se mu říká Bílá pevnost. Veřejnosti je však vstup do pevnosti odepřen a je přístupná pouze malebná zahrada.
U pevnosti je zasazeno sousoší v bílé barvě, které tvoří charakter zdejší kultury ve tvaru konvice na arabskou kávu s dózou a kadidlem.


Nejstarší částí města je čtvrť nazývající se Batin, která je přístavištěm malých rybářských loděk. Každé ráno zde drobní rybáři přivážejí své úlovky na prodej.
I když je město plné vysokých mrakodrapů a moderních staveb, zachovalo si svá původní tržiště. Jedním z nich je Zlatý trh, který má podobu typického arabského bazaru. Při návštěvě Abu Dhabi je možné navštívit tradiční výrobu dřevených lodí – dhows.
Další zajímavostí je fontána v Abu Dhabi, která má tvar vulkánu a v noci zde proudící voda osvětlená tak, že působí dojmem vytékající lávy. Dále je možné navštívit muzeum těžby ropy tzv. Petroleumexhibition.
Město má za sebou pestrou minulost zahrnující i období, kdy bylo útočištěm pirátů. Od 60 let 20 století rychle vyrostlo v jedno z nejmodernějších měst Perského zálivu – se širokými bulváry, vysokými budovami pro úřady a drahými byty. Ze starého Abú Dhabi zůstalo jen málo. Vjímku tvoří starý palác, nejstarší městská budova, postavená nad pramenem. Abú Dhabí mělo v 90. letech 20. století i tři moderní paláce , moderní Velkou mešitu a letiště, jež je centrem mezinárodní letecké dopravy.
Abu Dhabí je nejzelenějším městem, a to díky propracovanému systému zavlažování, konkurovat mu může snad jen Al Ain, jež je oázou, kde se narodil současný vládce emirátu Abu Dhabi.

Nová mešita, která je největší v Arabských Emirátech je nejnovějším lákadlem k návštěvě. Turisti neodradí ani to , že ženy se musí převléci do tradičního oděvu.