Menu Zavřeno

Palm Islands

 

Palm Jebel Ali a Palm Jumeirah jsou dva uměle vytvořené ostrovy u pobřeží Dubaj v Arabských Emirátech. Ostrovy tvoří jednak kmen palmy, který spojuje ostrovy s pevninou a druhá část ostrova představuje korunu datlovníku. To vše je obklopeno seskupením malých ostrůvků, které jsou poskládány do tvaru srpu a mají sloužit jako vlnolamy.


pohled na Palmové ostrovy

V Dubai jsou nyní troje palmové ostrovy a ostrovní seskupení World !svět“. Momentálně nejnavštěvovanější palmové ostrovy jsou na pláži Jumeirah. Jsou na nich především hotely a obytné soukromé residence.
Druhé palmové ostrovy jsou v oblasti mezi Deirou a mezinárodním letištěm, tj. směrem k emirátu Sharjah.
Třetí palmové ostrovy jsou ve volné bezcelní zóně Jebel Ali cca 30 km z centra Dubai směr Abů Dhabí.


zastávka monorailu vedoucího na Jumeirah Palms

Palmové ostrovy staví firma Nakheel a ta patří šejkovi Mohammedovi bin Rashid al Maktoum, stejně jako spousta dalších stavebních firem. Plocha, určená pro zástavbu ostrovů je cca 300.000 m2.
Větší z ostrovů bude v průměru cca 6 km dlouhý. V současné době je jeden ze dvou ostrovů téměř dokončen. V centrální části jsou luxusní hotely, v krajních částech se pak nabízí byty k prodeji. Nebude chybět ani planetárium, divadlo či aquapark, je zde ponechána plocha i na veřejné parky, pláže a přístavy.


hotel Atlantis na Jumeirah Palms

Za třípokojový byt o rozloze 300 m2 zaplatí noví majitelé 510 000 dolarů (tedy asi 11 miliónů korun), za čtyřpokojový dům o rozloze 600 m2 pak 1 400 000 dolarů. To je zhruba 30 milionů Kč. Na ostrov u pláže Jumeirah je rovněž zavedeno metro.
Vláda Spojených arabských emirátů je na Palmové ostrovy náležitě hrdá a tak trochu samolibě je označuje za osmý div světa.
Ostrovy jsou zatím největšími, uměle vytvořenými souostrovími na světě.